Wiki prawna


Używane oprogramowanie: legalna odsprzedaż
Pod koniec 2014 r. Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH) orzekł, że podział licencji zbiorczych jest prawnie dopuszczalny. Wyrok wydany przez najwyższy sąd cywilny w Niemczech ostatecznie położył kres niepewności, która do tej pory panowała w odniesieniu do sprzedaży używanego oprogramowania. Przedmiotem sprawy był spór prawny pomiędzy firmą programistyczną Adobe a znanym sprzedawcą oprogramowania UsedSoft. Wyższy Sąd Krajowy we Frankfurcie nad Menem zajmował się już tą kwestią w 2012 roku i zliberalizował handel używanym oprogramowaniem na tyle, na ile było to możliwe (sprawa nr 11 U 68/11).

Głównym elementem orzeczenia sądu była decyzja, że licencje zbiorcze nabyte w ramach umów licencyjnych zbiorczych mogą być również legalnie odsprzedawane jako licencje indywidualne. Firma Adobe odwołała się od tej decyzji i skierowała sprawę do BGH. Wyrok BGH ostatecznie wyjaśnił, że żaden producent oprogramowania nie może podejmować działań przeciwko odsprzedaży swoich aplikacji.

Sytuacja prawna dotycząca używanego oprogramowania w Europie
Powodem tej rozprawy sądowej, która zakończyła się wydaniem orzeczenia 3 lipca 2012 r., był po raz kolejny pozew złożony przez Microsoft. Był on skierowany przeciwko dwóm dealerom z Łotwy, którzy sprzedawali używane licencje Office. Właściwy sąd w ich ojczystym kraju skierował sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w celu stworzenia ujednoliconej podstawy dla handlu używanym oprogramowaniem w Europie. Wyrok sędziów stanowi niemal przewodnik po legalnej sprzedaży i zakupie używanego oprogramowania i stworzył pożądaną pewność prawną.

Legalny zakup używanego oprogramowania
Najważniejsze stwierdzenie wyroku jest następujące: sprzedaż używanego oprogramowania jest dozwolona. Istnieją jednak pewne warunki, które muszą zostać spełnione. Po bliższym przyjrzeniu się, są one bardzo rozstrzygające i niezbędne dla rozsądnego handlu.

W rzeczywistości istnieją pewne różnice między programem komputerowym a Benzem czy Volkswagenem. Każdy, kto sprzedał swój stary samochód, na pewno nie trzymał jego kopii na swoim podwórku. Nie jest to zasadniczo niemożliwe w przypadku oprogramowania. Zarówno starsze programy, które były dystrybuowane na płytach CD, jak i nowe, dla których kopia zapasowa jest nawet zalecana do pobrania, mogą teoretycznie zostać zduplikowane. Sprzedaż oprogramowania musi zatem koniecznie wiązać się z przeniesieniem wszystkich oryginalnych nośników danych. Jednocześnie wszystkie kopie, które sprzedawca może posiadać, muszą zostać zniszczone.

Najłatwiejszym sposobem sprzedaży oprogramowania jest zatem udostępnienie oryginalnego nośnika danych (CD, DVD). Jest on po prostu przekazywany kupującemu wraz ze wszystkimi powiązanymi dokumentami. Sprawa jest bardziej skomplikowana, jeśli istnieje tylko kopia zapasowa. Zasadniczo handel jest możliwy również pod tym warunkiem. Na transakcję musi się jednak zgodzić właściciel praw autorskich. Zazwyczaj jest to producent. Należy również zauważyć, że sędziowie uznali ograniczenia w umowach licencyjnych, które zabraniają odsprzedaży, za nieważne. Podobny wyrok został wydany w Szwajcarii przez Sąd Kantonalny w Zug (sygn. ES 2010 822).

Oprogramowanie S2: CERTYFIKAT ZGODNOŚCI pobierz tutaj: s2_Konformittszertifikat_Final (PDF)


(*) Niepotrzebne skreślić.

Jesteśmy tu dla Ciebie
+48 690 129 832
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00